Тема. Тренувальні вправи у написанні, переносі, звуко-буквеному аналізі слів зі знаком м’якшення.

Клас 2
Предмет. Українська мова
Тема. Тренувальні вправи у написанні, переносі, звуко-буквеному аналізі слів зі знаком м’якшення.
 Мета. Закріплювати вміння правильно позначати на письмі м’якість приголосних звуків знаком м’якшення; формувати навички переносу слів зі знаком м’якшення і буквосполученням ьо та навички робити звуко-буквені зіставлення у словах зі знаком м’якшення; збагачувати словниковий запас;  розвивати зв’язне мовлення; виховувати інтерес до знань та прагнення їх здобувати.
Тип уроку. Формування умінь та навичок.
Хід уроку
І. Організація класу.
Чи почули ви дзвінок?
Він покликав на урок.
Ви його усі чекали,
 все давно приготували.
Тож девіз тепер згадаймо
І урок розпочинаймо!
- Розум - твій  найкращий скарб,
коли з ним ти маєш лад!

 - А як стати розумним? (Треба вчитись.)
Так , треба здобувати знання. Як говорить народна мудрість «Розумним ніхто не вродився, а навчився.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Діти, а ви хочете дізнатись, хто завітав до нас на урок?
Тоді відгадайте загадку.
Хто вона, ота красуня,
В золотім намисті,
Що без пензля і без барв
Скрізь малює листя.
На деревах листя те
Так блищить, мов золоте. (Осінь.)
- Так, це справді осінь. Ось вона. Слайд 1
- А прийшла вона до нас неспроста – принесла чарівну скриньку зі скарбом.
 Щоб дізнатись, який скарб в ній знаходиться,
нам потрібно її відкрити. А для цього нам треба знайти ключ, виконуючи різні завдання.
Будемо шукати ключ? Слайд 2
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1.Каліграфічна хвилинка.
- Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки
Запишемо ОО оо ос ін нь осінь Слайд 3
  2. Звуко – буквений аналіз слова. (Учень виконує на дошці.)
 Осінь – (0=0=) – 4 зв., 5 б., 2 скл.
-Чому звуків менше, ніж букв?  (Бо знак м’якшення не позначає звука.)
 - Чи можна слово «осінь» перенести з рядка в рядок? Чому?
 (Не можна. Бо в першому складі одна буква. А одну букву залишати не можна.)
 3. Коментоване письмо.
- Насунули хмари, подув сильний вітер і збив всі слова докупи. Осіньзолотаватихойніжноходить.
- Вам потрібно їх роз’єднати і записати речення.
Осінь золотава тихо й ніжно ходить.
 (Учень диктує і коментує з місця.)
 - Про кого розповідається в реченні?  (Про осінь.)
- Підкресліть однією лінією.
- Що робить осінь? (Ходить.)
 - Підкресліть двома лініями.
- Ми знайшли ключ. Який це ключ? Слайд 4 (Це журавлиний ключ.)
- А ми зможемо ним відкрити скриньку?(Ні, не зможемо.)
- Тоді працюємо далі.
ІV. Повідомлення теми і завдань уроку.
- А зараз відгадайте загадку і скажіть, яку тему ми розпочали вивчати на минулих уроках?
 Хто абетку з вас вивчав,
Різні букви зустрічав.
Кожна з них від А до Я
Промовля своє ім’я.
Лиш одна із них німа.
Здогадалась її ймення?
 Звуть цю букву… (Знак м’якшення.) Слайд 5
- То що ми вивчали на минулих уроках?
 (Позначення м’якості приголосних звуків знаком м’якшення.)
 - Діти, сьогодні на уроці ми будемо виконувати завдання з написання, переносу та звуко – буквеного аналізу слів зі знаком м’якшення.
 V. Повторення навчального матеріалу.
 Мозковий штурм.
 - Які букви позначають м’якість попереднього приголосного (Букви і, я, ю, є, ь.)
- Чому знак м’якшення називають мовчазним знаком?(Бо він не позначає звука.)
 - Як позначається м’якість приголосного звука перед о?(Теж знаком м’якшення.)
VІ. Первинне застосування знань з метою формування вмінь.
1. Малюнковий диктант
- А зараз малюнковий диктант. Записуємо слова і підкреслюємо знак м’якшення. (Учень пише на дошці.) Слайд 6 – 11
Альбом, олівець, льон, півень, лось, лебідь.
- Чому пишемо знак м’якшення?  (Тому, що приголосні звуки вимовляються м’яко.)
- Назвіть слова, які не можна поділити для переносу.  (Льон, лось.)
- Чому? (Бо ці слова односкладові.)
 2. Вправа «Загубилась буква» (Вчитель читає загадку.)
- Поховались за пеньки довгоногі хлопчаки,
у картузиках руденьких, називаються (Опеньки.)
 - Чому опеньки так називаються?
(Бо ростуть біля пеньків.) Слайд 12
- Як називаються такі слова?  (Слова – родичі.)
- Назвіть ще їхніх родичів. (Пень, пеньок.)
 - Вам потрібно записати загадку, вставляючи пропущені букви, а підкреслені слова поділіть для переносу.
 - Яку букву будемо писати замість пропусків?
(Будемо писати знак м’якшення.)
- Яку букву вставили? Чому?
(Бо приголосні звуки вимовляються м’яко. А ь позначає м’якість попереднього приголосного звуку.) Перевірте.   Слайд 13
3. Вправа «Утвори слово». Слайд 14
Вправа
Що?                Який?
Праця
Колір
Поле
- Прочитайте слова лівої колонки.
 - Вам потрібно утворити від слів лівої колонки слова, які відповідають на питання який?. (Учні по черзі виходять до дошки, записують  і пояснюють написання).
 - До слова «працьовитий» доберіть слово, протилежне за значенням.
 (Працьовитий – лінивий або ледачий.)
 - Запишіть.
- До слова «кольоровий»  доберіть слово, близьке за значенням. (Кольоровий, барвистий.)
 - Запишіть.
- Учні I варіанту ділять на склади для переносу слово «працьовитий»,
а учні II варіанту – слово «кольоровий».
- Яке правило нам треба згадати?
(При переносі буквосполучення ьо не можна розривати.) (Учні пишуть.)
- Як ви поділили слово «працьовитий»?
 - Як ви поділили слово «кольоровий»? Слайд 15
Перевірте.
 - Хто не допустив помилки?
 Фізкультхвилинка. Слайд 16
Слайд 17
- Ми ще один ключ знайшли. Як він називається? (Це скрипічний ключ.)
- Де його використовують? (  У музичному стані.)
 - Ним можна відкрити скриньку?(Ні, не можна.)
 - Тоді працюємо далі.
VІ. Застосування знань та вмінь у стандартних умовах з метою формування навичок.
1. Звуко – буквений аналіз слів.
Відгадайте загадки.
1. На дубі сидів – картузик надів,
 З дуба впав – і картузик спав. (Жолудь.) Слайд 18
2. Хто поруч іде, а сліду не лишає?(Тінь.)  Слайд 19
3. Дивний гість у темний час
Загляда в вікно до нас.
 Золоті у нього роги,
Голубі його дороги. (Місяць.)  Слайд 20
4. Влітку медом ласував,
Досхочу малини мав.
А як впав глибокий сніг,
Позіхнув і спати ліг.
Бачив чи не бачив сни,
А проспав аж до весни.
(Ведмідь.) Слайд 21 Слайд 22
- Якому слову відповідає перша звукова схема? (Тінь.)
- Якому слову відповідає друга звукова схема? (Жолудь.)
- А третя? (Ведмідь.)
- До якого слова немає схеми? (До слова «місяць».)
 - Зробіть самостійно в зошитах звуко – буквений аналіз слова «місяць».
(Учень виконує на дошці)
(Мі  сяць – (=0  =0=) – 5зв., 6б., 2скл.)
- Чому звуків менше, ніж букв? (Бо знак м’якшення не позначає звука.) Слайд 23
-  Ми ще один ключ знайшли. Для чого він призначений?
 (Ним відкручують гайки і гвинти.)
 Ми можемо ним відкрити скриньку? (Ні, не можемо.)
Тоді працюємо далі.
 2. Робота на картках.
(Учні виконують завдання на картках. На перерві дають вчителю для перевірки.)
- А зараз ви попрацюєте на картках. Вам потрібно вставити пропущену букву чи буквосполучення.
I  варіант.
Лял…ка,  молодец…,  мален…кий,  кол…ри  жовтен…,  читают…,  ред…ка, бад…рий,
II варіант
Дяд…ко,  стілец…,  молоден…кий,  с…мий, вересен…,   ходять…,   скріз…, мал… ваний.
VІІ. Узагальнення й систематизація знань
1. Вправа «Додай знак м’якшення»  Слайд 24 Слайд 25


  (Рис – рись.)
- Запишіть. Чи змінилось значення слова? (Так, змінилось.)
- Знайдіть і підкресліть м’який приголосний звук.
- Який це звук?  (Це звук [с`])
- Чому цей звук м’який?
(Бо після нього стоїть знак м’якшення.)
Слайд 26 (Лан – лань.)
Запишіть. Чи змінилось значення слова? (Так, змінилось.)
Знайдіть і підкресліть м’який приголосний звук.
- Який це звук? (Це звук [н`])
- Чому цей звук м’який?
 (Бо після нього стоїть знак м’якшення.) Слайд 27
 (Син – синь.)
 - Запишіть. Чи змінилось значення слова? (Так, змінилось.)
- Знайдіть і підкресліть м’який приголосний звук.
- Який це звук?   (Це звук [н`])
- Чому цей звук м’який?
 (Бо після нього стоїть знак м’якшення.) Слайд 28
VІІІ. Підсумок уроку.  
- Яку роль виконує знак м’якшення в українській мові?
 (Пом’якшує попередній приголосний звук.)
- Яка буква позначає м’якість попереднього приголосного перед о? (Знак м’якшення.) Слайд 29
- Подивіться, ми знайшли, ще один ключ.
- Як ви думаєте, чи відкриє він скриньку?
 - Який же скарб принесла нам Осінь?(Знання.)
 Я думаю, що кожен з вас на сьогоднішньому уроці одержав знання. Бо ви багато працювали. Як відомо, знання за гроші не купиш. Вони дістаються в повсякденній клопіткій праці.
- Ми сьогодні знаходили багато ключів. Давайте згадаємо, які.
- То скільки значень має слово «ключ», одне чи кілька?
 Це багатозначне слово.
ІХ. Оцінювання учнів
ІХ. Домашнє завдання.
 - Відкрийте щоденники і запишіть домашнє завдання.
- Списати другий абзац вправи 3, вставляючи пропущені букви і слова з довідки.


Немає коментарів:

Дописати коментар