Прикметники протилежні за значенням.

Тема . Прикметники протилежні за значенням. Узагальнення знань учнів за  темою „Слова, які називають ознаки предметів”.
Мета . Узагальнити знання учнів про прикметник: закріпити вміння ставити  запитання до  назв ознак предметів, встановлювати зв’язки між прикметниками та іменниками, змінювати за зразком „один-багато”; удосконалювати вміння добирати до прикметників слова протилежні за значенням, збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мовлення, вміння аналізувати; виховувати старанність, уважність.
Обладнання . Предметні  малюнки (лисиці, зайця, вовка, ведмедя, колобка),
 картки  для  групової  роботи, роботи  в  парах, мікрофон.

                                           Хід уроку
 І. Організація класу.
Чи почули ви дзвінок?
Він покликав на урок.
Ви його усі чекали,
Все давно приготували.
Тож девіз тепер згадаймо
І урок розпочинаймо! Слайд 1
Будем добре працювати,
Щоб грамотно слова писати.
Та, щоб мову свою рідну
Краще за всіх знати.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
- Сьогодні до нас завітали герої із казки і не просто так, а принесли із собою цікаві завдання.
- І тільки тоді, коли виконаємо всі завдання, дізнаємося, з якої вони казки.
- Діти, а ви хочете дізнатись, хто завітав першим до нас сьогодні  на урок?
- Тоді відгадайте загадку.  Слайд 2
Влітку носить сіру шубку,
Взимку – білого кожуха.
Сліди  вправно замітає,
Як полювати – добре знає. (Лисиця) Малюнок лисички Слайд 3
- Які слова допомогли вам здогадатись, хто це?
 - Що означають ці слова? (Ознаку предмета)
 - На які питання відповідають слова, що означають ознаку предмета
(Який? Яке? Які?)
 - Що це за частина мови? (Прикметник)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
 - Сьогодні на уроці ми з вами узагальнимо свої знання про прикметник.
- Але Лисичка мені підказує, це ще не все. Ще будемо на уроці мати роботу із словами, але якими, дізнаємося із гри  «Скажи навпаки». Слайд 4
- Що можете сказати про ці пари слів? (Слова протилежні за значенням. Антоніми)
- Хто був уважний. Сьогодні уже звучали слова – протилежні за значенням. Назвіть. (Влітку – взимку)
ІV. Повторення вивченого матеріалу.
1. Робота в зошитах
1) Каліграфічна хвилинка.
- Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки
 - Але щоб розпочати роботу над завданнями, які чекають нас від казкових героїв, ми повинні отримати від Лисички перепустку: показати, що ви вмієте каліграфічно писати.  Слайд 5
 - Ой, хто це  порозкидав слова ? А це, напевно, Лисичка пробігла, хвостиком махнула і розсипались слова.
- Допоможіть мені зібрати склади і скласти слова. (Пухкий, похмурий, праця)
- Прочитайте , які слова утворилися.
- Якою буквою вони починаються?
- Покажемо Лисичці, як ми каліграфічно пишемо літеру П п (пе) Слайд 6
 (Діти пишуть)
- Якби ми групували у групи , яке слово було б зайве? (Праця)
- Чому? (Це іменник, бо відповідає на питання що?)
- Як одним словом назвемо решту слів?  (Прикметники)
- Чому? (Бо відповідають на питання який?)
- Запишіть  каліграфічно ці слова . (На дошці)
- У вас на партах лежать сніжинки і хмаринки, а на них записані речення.
- Поширте ці речення словами із каліграфічної хвилинки.
Падав сніг. Сьогодні день. Слайд 7
Падав пухнастий сніг. Сьогодні похмурий день. Слайд 8
- Отже, за допомогою прикметників ми поширюємо речення.
Перепустку ми отримали і попереду нас чекають зустрічі з героями з казки.
2 . Перша зустріч, зустріч із Зайчиком.
- Яке ж завдання нам приготував Зайчик. (Відкриваю)Слайд 9
- Вам потрібно визначити ряд слів, які називають ознаки предметів.
А) квітка, поле, день
Б) жовте, морозний, червона.
 - Чому другий рядочок? (Бо слова відповідають на питання яке? який? яка?)
- До слів першого рядка підберемо  ознаку із другого рядка. Прочитайте утворені словосполучення.
Червона квітка, жовте поле, морозний день
- Вони означають один чи багато?
- Утворимо так, щоб було багато.
Висновок
- Які питання ставимо, якщо прикметники виражають ознаку одного предмета?
(Яка? Яке? Який?)
- А багатьох предметів? (Які?)
- З якими словами найчастіше зв’язані прикметники? (З іменниками)
Зараз Зайчик хоче з нами відпочити.
Фізкультхвилинка Слайд 10
Косооке зайченятко –
Довгі вушка, гарні лапки –
Повернулось вправо, вліво,
Головою покрутило.
Пострибало, потягнулось,      
За морквинами  нагнулось.
Подивилося навколо
І тихесенько присіло.
3. Робота в парах
- Наступна наша зустріч із Сірим Вовком.
- Яке ж завдання він нам приготував? (Відкриваю)Слайд 11
 - Разом з вами це завдання буде виконувати і Вовк. Побачимо, хто правильно виконає це завдання. Слайд 12
 Виконав  Вовк .
Холодна  зима.
Горобина червона.
Червоногрудий снігурик.
Снігурик поласувати.
Смачними ягодами.
Перевірка.
- Чи згодні ви із виконаним завданням Вовка?
-  Що він виписав зайве?
- Чому ви так вважаєте ?
 4. Робота з підручником
-  А зараз у нас відбудеться  зустріч  із  Ведмедиком. 
- Яке завдання він нам приготував? Слайд 13
Вправа 335
- Прочитати текст.
Над дорогою стоїть старий низький будинок. Вікна в ньому маленькі, темні. Біля будинку – старий сад.
- Прочитайте друге завдання.
- Знайдемо слова назви ознак.
- Замінимо їх протилежними за значенням.
- Прочитайте утворений текст.
Над дорогою стоїть новий високий будинок. Вікна в ньому великі, світлі. Біля будинку – молодий сад.
- Запишіть змінений текст у зошити.
5. Робота в групах
- Остання зустріч – зустріч із Колобком.
 - Що ж приготував нам Колобок? Слайд 14
(У кожної групи смужки із словами – назвами ознак)
І група - знайти слова, які відповідають на питання (який?)
ІІ група - знайти слова, які відповідають на питання (яка?)
ІІІ група - знайти слова, які відповідають на питання (яке?)
 ІV група - знайти слова, які відповідають на питання (які?)
Молодці! Справилися з усіма завданнями.
- З якої казки наші герої? Слайд 15
ІV. Підсумок уроку. Оцінювання.
Інтерактивна вправа „Мікрофон з незавершеними реченнями”.
- Мені найбільше сподобалося на уроці …
- Ми завершили працювати із словами …
- Прикметники називають …
- Відповідають на  питання …
- Найчастіше в реченні зв’язані з …
Слова – ознаки роблять нашу мову багатою, досконалою, ніжною, ліричною. Допомагають точніше висловлювати свою думку.
V. Домашнє завдання

Вправа 338, ст.. 228

Немає коментарів:

Дописати коментар